هوالمحبوب

 

انتقاد شديد شاهرودي از نحوه بازجويي نيروهاي امنيتي و انتظامي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


رئيس قوه قضائيه از عملكرد برخي ضابطين قضائي در نحوه جلب افراد و بازجويي از آنان به شدت انتقاد كرد.

به گزارش ايلنا، آيت‌‏الله سيدمحمود هاشمي‌‏ شاهرودي كه در اولين گردهمايي سراسري دادستان‌‏هاي عمومي، انقلاب و نظامي و روساي ستادهاي حفاظت اجتماعي سراسر كشور سخنراني مي‌‏كرد، با انتقاد از نحوه عملكرد برخي ضابطين قضائي در پرونده‌‏سازي‌‏هاي كاذب، گفت: بخشنامه‌‏اي را در اين زمينه در آينده‌‏اي نزديك ابلاغ مي‌‏كنيم كه دادسراها نبايد اجازه پرونده‌‏سازي‌‏هاي خارج از دادسراها را به ضابطين قضائي بدهند. اگر ضابط قضائي جرم مشهودي را مشاهده كرد، بايد آن را به دادستان اعلام كند تا پرونده با حضور داديار و دادستان بررسي شود، اگر كسي خلاف اين اصل عمل كند، عملي خلاف قانون انجام داده است.
وي با بيان اين كه قاضي مدافع حقوق مردم است، اظهار داشت: نيروهاي انتظامي و امنيتي مسايل دولت بر عهده‌‏شان است. كار قاضي نيز رسيدگي به حق است. بنابراين نبايد وظايف خود را به دستگاه‌‏هاي ديگر محول كند، اين كه قاضي اختيار كارهاي قضائي را در دست اين نيروها قرار دهد و آنها نيز برگه سفيدي در اختيار داشته باشند و شروع به پرونده سازي كنند، خلاف قانون است.

هاشمي شاهرودي در ادامه با تأكيد بر اين كه مهرهاي دادسرا كه در آن ارجاع پرونده به ضابطين قضائي و تحويل به نيروهاي انتظامي و اطلاعاتي ذكر شده است، بايد از بين برود و شكسته شود، افزود: طبيعت و فلسفه وجودي دادسراها اين است كه تحقيقات بايد در حضور قاضي انجام شود تا اجازه ورود فساد به پرونده داده نشود.

رئيس قوه قضائيه در لحني انتقادآميز گفت: امروز استنطاق و بازجويي‌‏ها به اين گونه است كه برخي مراجع اطلاعاتي و امنيتي افراد را دستگير و آنها را در بازداشتگاه‌‏هاي خصوصي خود مورد بازجويي قرار مي‌‏دهند و آنگاه آن را به سازمان زندان‌‏ها ربط مي‌‏دهند.

وي با بيان اين كه بازجويي‌‏ كار قاضي است، تصريح كرد: اقراري كه در حضور قاضي نباشد، اقرار نيست و وجهه قانوني ندارد كدام حقوقدان و متفكر اسلامي چنين بازجويي‌‏هايي كه در برخي بازداشتگاه‌‏هاي خصوصي مي‌‏شود را اقرار مي‌‏داند؟! اقرار؛ مباني خاص خود را دارد. اقرار فرد بايد عليه خود باشد نه ديگران.
هاشمي شاهرودي تأكيد كرد: قاضي بايد بررسي كند كه اقرار در چه شرايطي صورت گرفته است. از ديگر مسايلي كه قاضي بايد بررسي كند، نوع بازجويي است. بازجويي و استنطاق بايد در چارچوب قانون باشد. در برخي پرونده‌‏ها مشاهده كردم كه ادله جمع آوري شده منطبق با جرم نيست، به طور مثال در پرونده‌‏اي عكس خانوادگي فرد را ضميمه پرونده كرده بودند تا بفهمند با چه كساني مي‌‏گردد، درحالي كه جرم او تناسبي با ادله پرونده نداشت، اگر جرم اقتصادي است، نبايد درمسايل ديگر مورد بازجويي قرار گيرد.
هاشمي شاهرودي در ادامه با تأكيد بر اين كه نبايد از ادله جمع آوري شده به عنوان اهرم فشاري براي اقرار فرد استفاده شود، افزود: بنده اين مطالب را تحت تاثير حقوق بشري كه برخي كشورها مدعي آن هستند، نمي گويم. خود آنها بزرگترين ظلم ها و نقض‌‏هاي حقوق بشري را مرتكب مي‌‏شوند، ما داعيه‌‏دار عدلي هستيم كه علي (ع) مي گويد؛ قاضي حق ندارد به يكي از دو طرف پرونده لبخند بزند و با طرف ديگر با اخم نگاه كند، علي (ع) اينها را ظلم شناخته است .

وي ادامه داد: امروز برخي نهادها دستور جلب افراد را صادر مي‌‏كنند، بدون اين كه به اصول جلب توجهي داشته باشند. اين گونه برخوردها از گناهان كبيره است، مثلا تأخير در صدور چك به اعتقاد بنده اصلا جرم نيست. چون فرد مسلمان نبايد به خاطر اين گونه مسايل جزيي شخصيتش خراب شود، گناهان بزرگ‌‏تري از تأخير در صدور چك وجود دارد.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به تفتيش منازل از سوي برخي نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي، گفت: ببينيد، چگونه وارد منازل افراد مي‌‏شوند و آبرويشان را در محل مي‌‏برند. بنده آقايي را در زندان ديدم كه يك زير پيراهن بر تن داشت، وقتي از او پرسيدم لباست كو؟، گفت كه با همين وضع مرا از خانه به زندان منتقل كردند، والله اين‌‏ها ظلم است.

هاشمي شاهرودي با بيان اين كه برخي تفهيم اتهام‌‏ها درست انجام نمي‌‏شود، گفت: كلانتري ها حق احضار افراد را ندارند، دادستاني‌‏ها بايد با اين گونه احضارهاي خلاف قانون برخورد كند. اگر اتهامي متوجه فردي باشد، بايد حتماً به دادستاني ارجاع داده شود، مگر جلب و هتك حرمت و حيثيت افراد شوخي است؟! اين اقدامات نه باعث امنيت مي‌‏شود و نه باعث اجراي عدالت قاضي، بايد با در نظر گرفتن شرايط احضار كه در آيين دادرسي آمده، افراد را احضار كنند.

وي افزود: دادسراها را براي عدم تكرار اين ظلم‌‏ها احيا كرديم، در برخي موارد مشاهده شده است كه نيروي انتظامي اقدام به احضار و جلب افراد مي‌‏كند، چه كسي اين مجوز را به نيروي انتظامي داده است؟! اينگونه كاركردن‌‏ها خلاف قانون اساسي و مباني اسلام و حتي مباني حقوقي دنياست.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: بايد بهترين داديارها را جهت استقرار در كلانتري‌‏ها گمارد و مداوم آنها را عوض كرد تا باعث تباني شود. اگر دادسرا وظايف خود را در نيروي انتظامي گم كند، باعث تضعيف دادسرا و ايجاد پليس‌‏سالاري مي‌‏شود.

هاشمي شاهرودي تصريح كرد: قاضي بايد طرف ذي حق را بگيرد، احياي دادسراها احياي شأن عدالت‌‏خواهي دادگستري است.

وي با تأكيد بر حق دفاع، گفت: بايد اجازه داد كه متهم از خود دفاع كند، قاضي نبايد زود قضاوت كند و بر آن مبنا، مبادرت به صدور كيفر خواست كند، اين خلاف قانون اساسي و اسلام است و عكس اين عمل كردن درست و عين عدالت است.

رئيس قوه قضائيه گفت: برداشت من از قانون اساسي اين است كه كشور ما بهترين و پيشرفته‌‏ترين قانون اساسي دنيا را دارد.

هاشمي شاهرودي به موضوع بدحجابي اشاره كرد و گفت: نبايد اين‌‏گونه خيال كرد كه با بگير و ببند همه اين مسائل حل مي‌‏شود، ده‌‏ها راه مدني براي مبارزه با اين گونه فسادها وجود دارد، برخورد امنيتي كارها را بدتر مي‌‏كند و باعث سوء استفاده دشمنان خارجي و اپوزيسيون ضد انقلاب مي‌‏شود و اين گونه برخوردها حتي باعث شده كه بسيج كه وظيفه امر به معروف و نهي از منكر را دارد، عقب كشيده است و بحث مبارزه با مفاسد بدحجابي را رها كرده است، در زمينه مبارزه با اين مفاسد مي‌‏توان نهادهاي مدني زيادي را براي مبارزه با آن تشكيل داد كه يكي از آن نهادها ستاد حفاظت اجتماعي است.

هاشمي شاهرودي با تاكيد بر اين كه حوزه اختيارات ستاد حفاظت اجتماعي هيچ منافاتي با اختيارات ساير نهادها ندارد، گفت: حوزه اختيارات اين ستاد فقط كسب اطلاع و گزارش از تخلفات است و وظيفه بگير و ببند را ندارد.

منبع خبر سايت بازتاب

/ 8 نظر / 3 بازدید
خیزش سرخ مسلمان ایران

با سلام حاج رضای عزیز وبلاگ خیزش سرخ مسلمان ایران با پیامی از بخش فرهنگی از سازمان مجاهدین خلق و پاسخیه ی صریح ما بروز است، لطفأ ما را از نظرات خود بی بهره نگذارید.از طرح بجای انتقادات آقای شاهرودی متشکریم اگرچه نسبت به بعد اجرائی داشتن آنها واقعأ اُمید بالائی نیست متأسفانه...اما انشالله حرکتهای هرچند کوچک نیز به سمت اصلاح ناموفق نماند حتی اگر در حد حرف باشند! موفق و مؤید باشید

نهایت بسیجی

سلام دوست عزيز . بالای وبلاگ نوشتی نمی گذاريم انقلاب به دست نا محرمان و ..... بيفتد . به نظر شما هنوز نيفتاده !!!!!!!!!. حق يارت . شهدا را ياد کنيم گرچه با يک صلوات

يك بنده خدا

حاج رضاي عزيز با سلام اومدم مطلبتو خوندم ديدم اين گروه برات پيغام گذاشته رفتم سايتشو ديدم حالم بهم خورد من نمي دونم اينا چطوري اسم خودشونو انقلابي و مسلمان گذاشتند سراسر سايتشو پر از دروغ و نيرنگ وفريبه كاملا معلومه منافقن ببين چطوري با سازمان منافقين جنايتكار دل مي دن وقلوه مي گيرند جدا چقدر پست هستند حتي دلشون نمياد با عنوان منافقين اونا رو بنامند از اونا تقاضا مي كنند بياييد مبارزه سياسي بكنند ببين چقدر نامردند چقدر پست هستند جنايتكاراني كه دستشان تا كجا بگم بخون مردم ما آلوده هست جنايتكاراني كه در زمان دفاع مقدس بر عليه ملتشون و بنفع دشمنان مي جنگيدند جنايتكاراني كه حتي به مردم كشوري كه به آنجا پناهنده شده بودند رحم نمي كردند اين گروه فسقلي مزخرف تقاضا مي كنه بيان مبارزه سياسي بكنند چقدر اين گروه مسغره است حاج رضا من نوشته هاي شما رو هم خوندم معلومه دردمندي معلومه عاشقي معلومه سره رو از ناسره مي شناسي خدا انشاالله شما رو براي اين انقلاب و خانواده ات حفظ كنه موفق باشي يك بنده خدا مثل همه بنده هاي خدا

خیزش سرخ مسلمان ایران

با سلام آقای بنده ی خدا، بله ما دروغ میگوئیم چون بله قربان گو نیستیم و امثال تو به امام حسین (ع) قسم راست میگوئید چون مُدام توجیه کثافتکاریها را میکنید، اگر چنین نیست همان امام حسین (ع) جوابتان را بدهد؟ باشد؟ مرد زیر بار یک قسم ساده هستی ای ناجوانمرد که بدروغ ادعا کردی ما با مجاهدین دل دادیم و قلوه گرفتیم؟ اینها زیرکانه برای ما پیامی دادند و ما نه تنها دعوتشان را رد کردیم بلکه حتی درباره ی موضوعی چون گرا دادنهایشان که در حد اتهام هم هست و اثبات نشده به آنان معترض شدیم؛ نامرد این یعنی دل و قلوه دادن؟ آنقدر شرف داشته باش که اگر غلط زیادی کردی و اشتباه مرتکب شدی همینجا عذر خواهی کن و لکه ننگ اتهام بر ضد برادران و خواهران انجمن اسلامی خود را از چهره ات پاک کُن.ما از مجاهدین خواستیم بیایند مبارزه سیاسی کنند؟ یا اینکه سعی کردین اولأ آنها را وادار به پاسخگوئی در برابر اشتباهات مهلکشان کرده و سپس روش تند آنها را به تعدیل شدن بطلبیم، ای نادان آیا نمیبینی با کارهای اینها کشور ما دارد در برابر بیگانه ضربه پذیر میشود و هر روز یک اطلاعات تازه ی هسته ای ما به خارج درز پیدا میکند؟

خیزش سرخ مسلمان ایران

مردی اگر زیر بار یک قسم ساده میمانی، ای ناجوانمرد که بدروغ ادعا کردی ما با مجاهدین دل دادیم و قلوه گرفتیم؟ اینها زیرکانه برای ما پیامی دادند و ما نه تنها دعوتشان را رد کردیم بلکه حتی درباره ی موضوعی چون گرا دادنهایشان که در حد اتهام هم هست و اثبات نشده به آنان معترض شدیم؛ نامرد این یعنی دل و قلوه دادن؟ آنقدر شرف داشته باش که اگر غلط زیادی کردی و اشتباه مرتکب شدی همینجا عذر خواهی کن و لکه ننگ اتهام بر ضد برادران و خواهران انجمن اسلامی خود را از چهره ات پاک کُن.ما از مجاهدین خواستیم بیایند مبارزه سیاسی کنند؟ یا اینکه سعی کردین اولأ آنها را وادار به پاسخگوئی در برابر اشتباهات مهلکشان کرده و سپس روش تند آنها را به تعدیل شدن بطلبیم، ای نادان آیا نمیبینی با کارهای اینها کشور ما دارد در برابر بیگانه ضربه پذیر میشود و هر روز یک اطلاعات تازه ی هسته ای ما به خارج درز پیدا میکند؟ آیا ما داریم بر خلاف امنیت ملی کشور گام بر میداریم که اینها را دعوت میکنیم منند یک زنگی مست از تیغ در دستشان بهره نگیرند؟

خیزش سرخ مسلمان ایران

آیا ما داریم بر خلاف امنیت ملی کشور گام بر میداریم که اینها را دعوت میکنیم مانند یک زنگی مست از تیغ در دستشان بهره نگیرند؟ اتهام زدی ما داریم از کسانی که دستشان آلوده به خون است دعوت میکنیم، دروغگو چنین نیست، برگرد و دوباره بخوان ، شاید نزدیک به بیست مورد از آنان بازخواست کردیم و تازه در پایان روش همکاری با آنها را هم رد کردیم، ای نادان میخواهی بگوئی ندیدی و "یک بنده ی خدا مانند همه ی بنده های دیگر خدا" هستی؟ خدا از امثال تو ننگ دارد و بیزاری میگوید که مانند فرعون زمان با برادر و خواهری که اشهد بر زبان آورده اند سخن میگوئی،هروقت جواب منطقی داشتی جواب بده و از حاج رضا میخواهیم مورد به مورد این گفتگو را به داوری بنشیند و اگر ما گزافه از خود دفاع کردیم ما را تذکر به خیر دهد، انشالله.

افشاگر

بار دیگر با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری افرادی به بهانه ی خدمت به مردم درصد هستند جهت بدست گرفتن قدرت و بکارگیری امکانات وثروتهای ملی در جهت منافع شخصی و حزبی خود فعالیت نماید. یکی از پرقدرت ترین بخشها مجموعه ای هستند از بستگان و نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی، کارگزاران و مدیرانی که جایگاههای کلیدی را مالک و غصب کرده اند، و عناصر حزبی که بقاء خود را با حضور در حاکمیت و بدست گرفتن قدرت می دانند. این گروه معتقدند باید تلاش نمایند که شبکه اقتصادی کشور از صنعت نفت تا دیگر صنایع و صنعت توریسم را که در شانزده سال گذسته در جمع محدود فامیلی و حزبی بوده است از دست ندهند. لذا حاضرند حتی با لطمه زدن حیثیتی و استفاده ابزاری از آقای هاشمی با فنا کردن همه سوابق ایشان قدرت را حفظ نمایند. این وبلاگ در نظر دارد با کمک تک تک دلسوزان به کشور و میهن نگذارند چنین اتفاقی بیافتاد . که هم ملت شاهد فروپاشی نباشند هم آقای هاشمی مجبور به نوشیدن داروی تلخ نشوند.

حاج رضا

هوالمحبوب (()) فقط مطلب کوچکی به آقايان خيزش سرخ کاش نسبت به کسانی که از شما انتقاد می کنند برخوردتان مودبانه تر بود شما که با منافقين و تروريستهای جنايتکار سعی در گفتمان داريد و از آنها درخواست مبارزات سياسی می کنيد و در تمام مقالاتتان بقدر اين چهار پاراگراف که به اين بنده خدا فوش داده ايد به ضدانقلابيون و جنايتکاران منافق فوش نداده ايد شما آنچنان به نيما سلوکی هم بی ادبانه فحاشی کرديد که اگر او ذره ای هم نسبت به صداقت شما می توانست فکر کند بی اثر کرديد براستی چرا اينقدر تند و خشن با مخالفينی که با توجه به محتوای سايتتان انتقادی از شما می کنند برخورد می کنيد اما بنده نيز از شما سوالی دارم چطور منافقين جنايتکار و خائن بخود اجازه داده اند برای شما نامه بنويسند؟ کمی دقيقتر به اين موضوع فکر کنيد پاسخش بسيار ساده است