جذب دانشجوی پولی لکه ننگ

"بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه محقق اردبیلی

 در خصوص جذب دانشجوی پولی"

"خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولان کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومان و روآوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار بشوند. معاذالله که این با سیره و روش انبیا و امیرالمومنین و ائمه‌معصومین- علیهم السلام - سازگار نیست.(امام خمینی - 6/5/1366)

مهم ترین مسئولیت حکومت اسلامی برپا ساختن عدالت اجتماعی, رفع تبعیضات ظالمانه, کم کردن فاصله طبقاتی, فقر زدایی و دفاع از حقوق محرومان و مستضعفان است, زیرا سیره و آرمان همه پیامبران, به خصوص پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع)در طول تاریخ همین بوده است. مسئولان حکومت اسلامی وظیفه دارند تحقق این آرمان مقدس الهی را در صدر برنامه های خود قرار دهند و در این باره تلاش کنند.

ولی در کمال ناباوری در روز سه شنبه 11 آبان در بررسی برنامه پنجم توسعه کشور، ماده‌ و تبصره‌ای  تصویب شد مبنی بر اینکه دانشگاه‌های دولتی می‌توانند شعبی خودگردان در داخل و خارج کشور تاسیس کنند و در آنها از داوطلبان شهریه بگیرند. ضمنا پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها بدون آزمون سراسری می باشد.این طرح جای تعجب است که از  سوی دولتی برای برنامه 5 ساله آینده کشور تجویز می شود که خود را عدالت محور می داند و از سویی در مجلسی تصویب می شود که خود را به اصطلاح اصول گرا می داند و جالب تر اینکه در حساس ترین موقع کشور یعنی دهه پیشرفت و عدالت قرار است اجرا شود.

سوالی که برای هر فرد عدالتخواه بوجود می آید این است که آیا بودجه ها و هزینه های شما رو به افول رفته که این چنین، دانشگاهی که باید محل رشد علم و اخلاق و تهذیب باشد را به بنگاه اقتصادی تبدیل می کنید؟! آیا رهنمودهای مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر تولید ثروت از راه تولید علم،را اینگونه تفسیر می کنید؟! آیا می خواهید با ساختن حلقه های انحصاری برای  علم، علم را در اختیار یک عده مرفهین بی درد بدهید که نتیجه آن چیزی جز بوجود آمدن نظام سرمایه دار و پول محور نیست؟ آیا مستضعفینی که حتی هزینه ای برای تهیه اقلام مورد نیاز برای آموزش را ندارند، براحتی نادیده گرفتید؟ آیا انقلاب مستضعفین به پایان رسیده است؟ مسئولین محترم به کجا چنین شتابان ؟!این طرح ها کجا با گفتمان انقلاب ما مطابقت دارد؟ براستی از این پس باید شاهد هدر رفتن استعداد ها باشیم؟

ما اعضای انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه محقق اردبیلی امید داریم که این طرح قبل از اینکه به شورای نگهبان برود، پس گرفته و لغو شود.و گرنه ننگ بر ما اگر بگذاریم این ذلت بر دامن انقلاب نوشته شود. 

 
/ 0 نظر / 15 بازدید