شگردهای سایت آینده

 

هوالمحبوب

متن زیر از وبلاگ سدید که یکی از بهترین وبلاگهایی که تابحال دیدم برداشت شده بصیرت این جوانان واقعا مثال زدنیست این انقلاب با این جوانان زنده است.

شگردهای سایت آینده

متاسفانه سایت آینده نقش زیادی در ایجاد شایعه و اخبار غیرواقعی در فضای مجازی و رسانه‌ای کشور دارد که این شایعات بلافاصله به عنوان خبر موثق در روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف منعکس می‌شود.

تیترهای وارونه

وقتی بهانه‌ای برای دروغ و شایعه وجود نداشته باشد و سایت آینده هم اصرار داشته باشد که خبری را منعکس کند، راحت‌ترین راه اینست که تیتر خبر را طوری انتخاب کند که لااقل ذهن مخاطب خود را بمباران کند. به همین دلیل گاهی اوقات تیترهایی در آینده می‌بینیم که زمین تا آسمان با متن خبر فرق دارد.

به عنوان مثال به این تیتر توجه کنید «انتقاد جواد لاریجانی از دیدارهای متعدد با مراجع!» اولین حسی که با خواندن این تیتر به آدم دست می‌دهد این است که جواد لاریجانی کلا با همه دیدارهای علما و مراجع مخالفت کرده و مخالف دیدار با مراجع است. اما وقتی متن خبر را می‌خوانیم می‌بینیم که لاریجانی دارد از گرو‌ه‌هایی انتقاد می‌کند که سابقه و سیاست‌شان شهادت می‌دهد که موافق دخالت مراجع در امور مملکتی هستند و اصلا به مساله تقلید اعتقادی ندارند:«کسانی که وجود اسلام را برای زمان حاضر در سیاست نفی می کردند از مرجعیت برای بازی سیاسی خود استفاده کردند.» همچنین وی یادآوری می‌کند که دیدار آنها با مراجع به منظور تاثیرگذاری بر مسائل سیاسی کشور است.

دروغ‌های مضحک

دروغ‌های مضحک شامل آن دسته‌ از دروغ‌ها می‌شود که آدم با خواندش یاد کتاب‌ها و فیلم‌های پلیسی و جنایی و تخیلی می‌افتد و خنده بر لبان آدم می‌نشیند. مثلا چند وقت پیش خبرنگار آینده، گزارش داد چند لباس شخصی در یکی از خیابان‌های تهران با اسلحه یک جوان را تعقیب و عاقبت او را دستگیر کردند. بعد همسایه‌ها از آن لباس‌شخصی‌ها پرسیدند که چرا این جوان را دستگیر می‌کنید؟ آنها هم جواب دادند که این جوان یک دزد است. اما خبرنگار آینده ضمن رد گفته آنها ادعا می‌کند که آن جوان، فعال سیاسی بوده است! (دقت کنید که در آینده، لباس‌شخصی ها همیشه خطرناک و مقصر هستند!!!)

سانسور نظرات مخالف

مساله بعدی سانسور نظرات مخالف و پذیرفتن نظرات توهین آمیز و موافق با مطالب آینده است. به عنوان مثال، من و دوستانم در طول یک هفته مشخص برای برخی مطالب این سایت، نظرات خودمان را به صورت کاملا محترمانه نوشتیم. نظراتی در دفاع از نظام، انقلاب و رهبری،‌ اما در کمال تعجب و برخلاف همه شعارها و ادعاهای آزادی بیان، حتی یک نظر ما هم عمومی نشد! از طرف دیگر تا دلتان بخواهد، نظرات مخالف ما و موافق با سایت آینده، پای نوشته‌هایشان عمومی می‌شود که بخش زیادی از آن هم توهین و اهانت به نظام و انقلاب و رهبری است!

شایعات و دروغ‌های آینده درباره مراجع و علما

یکی دیگر از شگردهای سایت آینده در انعکاس اخبار غیرواقعی، سوءاستفاده از اخبار مربوط به علما، مراجع، روحانیون و اخبار حوزه‌های علمیه است. این سایت با انعکاس اخبار مختلف و تیترهای جنجالی چون نارضایتی گسترده علما، نارضایتی حوزه های علمیه، جلسات محرمانه روحانیون و مراجع و … شایعات و دروغ‌های بی‌اساس زیادی را هم منعکس کرده است که منبع بسیاری از آنها حدس و گمان خود آینده‌ای‌ها است و در برخی موارد شیطنت آنها!

البته در این زمینه سایت‌هایی چون شیعه نیوز و شیعه آنلاین هم به همراه سایت آینده نقش زیادی در به راه اندازی چنین شایعاتی داشته‌اند. شایعاتی از قبیل مهاجرت مراجع قم به نجف و یا دعوت مراجع قم از آیت الله سیستانی برای مهاجرت به ایران! معمولا شیوه تنظیم این خبرها به گونه‌ای است که می‌خواهد به خواننده خود، نوعی نارضایتی و تقابل میان علما و مراجع تقلید را با نظام و رهبری القا کند. گاهی هم تا آنجا پیش می‌روند که ناراحتی برخی مراجع و علما را از دولت به نارضایتی آنها از نظام و انقلاب تعبیر می‌کنند!

البته آینده که از یک سو، خبرهای غیرمستند و غیرموثق و حتی شنیده‌های خود و دوستانش را به این شیوه نقل می‌کند، بیانات رسمی و صریح مراجع عظام تقلید را درباره ولایت فقیه و رهبری و انقلاب و مسائل روز به راحتی سانسور می‌کند و یا با تیترهای خنثی و حذف بخش‌های مهم سخنان علما، به راحتی از کنار آن می‌گذرد.

مثلا نحوه انعکاس اخبار مربوط به آیت الله جوادی آملی در این سایت یکی از این نمونه هاست . سایت آینده که در روزها و هفته‌های بعد از انتخابات، برخی سخنان آیت الله جوادی آملی را در راستای سیاست همیشگی خود و به منظور القاء تقابل ایشان با رهبری و نظام منعکس می‌کرد، سخنان و حمایت صریح و شفاف آیت الله جوادی آملی را از نظام و انقلاب و رهبری و ولایت فقیه در خطبه‌های نماز جمعه قم و نیز دیدار با دانشجویان سانسور کرد و اصلا به آن نپرداخت. گویا اخبار و بیانات علما تا جایی برای آینده‌ای‌ها مقبول است که به خیالات و تصورات آنها نزدیک باشد!

البته در تهیه و تدوین و تنظیم چنین اخباری، ردپای برخی شخصیت‌های روحانی و حوزوی شناخته شده دیده می‌شود که به باند قدرت در حوزه معروف هستند!

توهین به امام و انقلاب و رهبری

اگر مدتی نظرات سایت آینده را کنترل کنید متوجه می‌شوید که در این قسمت از طرف خوانندگان این سایت توهین‌های زیادی به نظام، انقلاب، امام، رهبری و مسئولان کشور صورت می‌گیرد. من موارد زیادی را جمع آوری کرده‌ام که در آن به صراحت توهین‌های زیادی به امام راحل شده است و اگر لازم با شد آن‌ها را منتشر می‌کنم.

البته اینجا ممکن است عده‌ای بگویند که نظرات خوانندگان ربطی به مسئولان سایت آینده ندارد. مسئولان آینده هم برای فرار از این مساله به راحتی می‌توانند ادعا کنند که امکان کنترل همه نظرات میسر نیست، اما این بهانه‌ی آنها پذیرفتنی نیست. مثالی می‌زنم. همان طوری که می‌دانید وضعیت نظرات وبلاگ من به صورت عمومی است و من عادت ندارم نظرات وبلاگم را حذف ‌کنم مگر آنکه توهینی صورت گرفته باشد. چند روز پیش دوست عزیزی برایم ایمیلی فرستاد و گلایه کرد که چرا نظرات توهین آمیز علیه امام را عمومی کرده‌ام که من هم به محض اطلاع آنرا حذف کردم.

اما چنین وضعیتی در سایت آینده وجود ندارد یعنی نظرات این سایت به صورت پیش فرض عمومی نیست و مسئولان آینده پس از بررسی نظرات آنرا عمومی می‌کنند. ضمنا توجه داشته باشید که آینده یک سایت است نه یک وبلاگ، آیا ارزش و اهمیت وقت گذاشتن و بررسی نظرات سایت، کمتر از یک وبلاگ است؟

ضمن اینکه مسئولان آینده آنقدر ولایتی و خط امامی هستند که این روزها احساساتش به خاطر هتک حرمت بیت امام و نوه امام جریحه دار شده است، آنوقت من چطور باور کنم که آنها احساساتشان بخاطر هتک حرمت خود امام در سایتشان جریحه‌دار نمی‌شود؟ مساله مهمی است واقعا!

ولایت پذیری از نوع سایت آینده:

ولایت پذیری مسئولان این سایت هم در نوع خود جالب و خنده‌دار است. مثلا چند روز پیش آینده در واکنش به انتشار ویژه نامه روزنامه ایران درباره انتخابات مطلبی نوشت با عنوان «آیا ذوب شدگان برای نظر رهبر انقلاب ارزش قائلند؟»

در این نوشته آمده است:«با وجود آن‌که رهبر انقلاب بارها به حمایت و تأیید شخصیت ارزشی و انقلابی مهندس موسوی پرداخته و چندی پیش با حضور در منزل پدر مهندس موسوی، عباراتی کم‌سابقه را در تجلیل از تدین و سلامت نخست‌وزیر دفاع مقدس استفاده کرده‌اند، رسانه‌های دولتی، کماکان به تخریب شخصیت موسوی مشغولند. در حالی که آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان صریح خود بارها مهندس موسوی را شخصیتی انقلابی و ارزشی دانسته‌اند، رسانه‌های دولتی که مدعی پایبندی به نظرات رهبر انقلاب هستند، با نقض آشکار سخنان رهبری به حرکت در چارچوب خط رسانه‌های بیگانه می‌پردازند.

به این می‌گویند هوش و حواس از نوع آینده و ولایت‌پذیری از نوع مدیران آینده. چرا که آنها سخنان و مواضع چند سال پیش و چند ماه پیش رهبر انقلاب را به خوبی یادشان می‌آید و خیلی محکم پایبند نظرات قبلی رهبری هستند، اما سخنان بعد از انتخابات رهبری و مواضع اخیر ایشان را اصلا به خاطر نمی‌آورند! در اینکه رهبر انقلاب بارها از موسوی حمایت کرده حرفی نیست، اما همه می‌دانیم که بعد از حوادث اخیر، رهبر انقلاب فرمایشات دیگری هم داشتند. از جمله اینکه فرمودند در جریان حوادث بعد از انتخابات خواص بسیاری مردود شدند!

احمدی‌نژاد ملاک و معیار قضاوت آینده:

تعصب آینده در مخالفت و دشمنی با احمدی‌نژاد به حدی است که دیگران را هم بر اساس دشمنی و دوستی آنها با احمدی‌نژاد مورد توجه قرار می‌دهد. مثلا اگر شخصی تا همین دیروز موافق احمدی‌نژاد بود و امروز مخالف احمدی نژاد باشد، از نظر آینده‌ای‌ها به عنوان چهره‌ی محبوب معرفی می‌شود مثل آقای باهنر. از آن طرف اگر کسی جزو مخالفان و منتقدان احمدی‌نژاد باشد، اما فقط یک تعریف خشک و خالی از احمدی‌نژاد بکند، فورا توسط آینده‌ سرکوب می‌شود! مثل محمدرضا تابش نماینده فراکسیون اقلیت مجلس که تنها به خاطر حمایت از لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، مورد تمسخر و توهین آینده قرار گرفت : جناب اقلیت! احمدی نژاد و توکلی را رو سفید کردید!

/ 0 نظر / 16 بازدید