شهيد رجايی ، ساده و بی آلايش

هوالمحبوب

شهيد رجايی رو خيلی دوست داشتم و دارم ، داشتم وب گردی می کردم اين مطلبو ديدم دلم نيومد شما اين مطلبو نخونيد ولی عجب روزگاريه ها .

رجايي و اختيارات رئيس جمهور


banisadr.jpg


دراينكه حتي مقايسه ميان بني صدر و آقاي خاتمي اهانت به تمام مردم ايران و همچنين اهانت به شخص آقاي خاتمي است شكي وجود ندارد. هدف اين نوشتار هم به هيچ وجه چنين مقايسه اي نيست. اما اگر بخواهيم انصاف دهيم شباهتهاي بسياري ميان مواضع برخي مدعيان حمايت از جناب آقاي خاتمي با مواضع بني صدر وجود دارد كه به هيچ وجه قابل كتمان نيست.
يكي از اين شباهتها را مي توان در مواضع عناصر افراطي داعيه دار طرفداري از خاتمي در بحث لوايح دوگانه و علي الخصوص لايحه افزايش اختيارات رئيس جمهور مشاهده كرد.
با اين مقدمه كوتاه به مرور مكاتبه اي ميان شهيد رجايي و بني صدر پيرامون حدود اختيارات و وظايف رئيس جمهور مي پردازيم.


rajaee.jpg


شهيد رجايي 15/2/60: اينجانب موافق برداشت شما از اصول قانون اساسي در زمينه وظايف و اختيارات رئيس جمهور نمي باشم و شما نيز با درك و دريافت اينجانب از اصول قانون اساسي دراين زمينه موافق نيستيد. و اين درحالي است كه نه شما بعنوان رئيس جمهور حق تفسير قانون اساسي را داريد و نه اينجانب بعنوان نخست وزير. پس اين پيشنهاد را يكبار ديگر تكرار ميكنم كه بهتر است موافق اصل 98 قانون اساسي از شوراي نگهبان بخواهيد كه قانون اساسي را در اين زمينه تفسير كند و يكبار براي هميشه به اين بگو مگوها و نامه نگاريها پايان دهد.
بني صدر 19/2/60: با كمال تاسف در وضع بحراني كشور كساني مسئوليت امور دولت را بعهده دارند كه مفاهيم ساده حقوقي و اداري را درك نمي كنند...
اولا اصلي به اين وضوح و صراحت احتياج به تفسير ندارد اجمال و ابهامي دربين نيست تا نياز به تفسير باشد. ثانياً مراجعه به شوراي نگهبان كه چون دولت شما از دستورالعمل گروه معيني تبعيت مي كند بي فايده است. با روشي كه آن شورا درپيش گرفته قانون اساسي مسخ خواهد شد.
شهيد رجايي 27/2/60: برادرانه به شما توصيه مي كنم اين عادت را كه هميشه ديگران را كوچك و حقير مي شماريد ترك كنيد. مساله من و شما در زمينه اختياراتي است كه قانون اساسي به رئيس جمهور داده است. شما اختياراتي بيش از آنچه قانون اساسي به رئيس جمهور داده مي طلبيد و چون اصول قانون اساسي را به شما يادآور مي شوم و رعايت آن را مي خواهم عصباني مي شويد و پرخاش مي كنيد... تعجب دراينجاست كه شما با وجود اينكه مفاهيم حقوقي و اداري را درك مي كنيد نمي خواهيد اصول واضح و روشن قانون اساسي را بپذيريد براستي شما چرا تمايل داريد به اينكه اختياراتي بيش از آنچه قانون اساسي به رئيس جمهور داده است كسب كنيد؟... باعث نشويد رؤساي جمهور آينده به استناد اعمال شما درپي كسب قدرت فردي باشند و از نخست وزير نخواهيد كه در برابر اين جريان سكوت اختيار كند.
از اينكه راه براي ديكتاتوري باز شود شما چه نفعي مي بريد؟... اينجانب باز هم برادرانه به شما توصيه مي كنم كه به حدود اختيارات و تكاليفي كه قانون اساسي براي رئيس جمهور قائل شده است احترام بگذاريد و ملت را دست كم نگيريد. آنها وقتي رئيس جمهور انتخاب مي كردند مي دانستند كه حدود اختيارات و وظايف وي تا كجاست...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* نقل قولها از كتاب «مكاتبات شهيد رجايي و بني صدر» نوشته "كيومرث صابري" است.

راستی می دونيد چرا مردم هنوز اينقدر شهيد رجايی رو دوست دارند ؟

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان مطهری

سلام... دوست عزيز... وبلاگ قشنگ و پر محتوايی داری... لينک وبلاگت رو گذاشتم تو ليست عمومی ... لينک مستقلش:http://bloglists.blogspot.com موفق باشی...

مريم

وبلاگ من به حالت عادی برگشت //يا زينب

حاج حميد

باسلام و عرض ادب و احترام خدمت شما دوست عزيز. مطلب نجوايی با يوسف فاطمه درد دلی از زبان همه منتظران به آقا تقديم شده است .... نگـــــارا روايت هجر تو « قصه العشق لاانفصام لها » همه لحظه های ماست ديگـر اکنــون چشم انتظاران و منتظرانت را به نگاهی و اشاره ايی و دعايی بنواز ... خوشحال ميشم با با حضور سبز وصميميتون با دل نوشته ای زيبا و آسمونيتون با آقا نجوا کنيد... خدا نگهدار و التماس .. برادرتان حاج حميد

heidar

سلام حاجی جون : خدا خيرت بده .... دستت درد نکنه ...وبلاگ با حالی داری حاجی جون ... ممنون که سرزدی .. ياعلی

زهير

سلام حاجی.بابا اينورا يه سر بزن ديگه.

هومن وهليا

سلامي دوباره با اينكه از سياست چيزي سر در نمي يارم ولي اطلاعاتي كه داريد ٬ادم رو به اين سمت مي كشونه .هميشه موفق وپاينده باشيد.

آزاده

رجايي مرد خدا بود . كسي كه منيت را كنار بگذارد و براي خدا حركت كند ، خداوند محبتش را در دلهاي مومنين قرار مي دهد. رجايي از خود گذشته بود پس به خدا پيوست. ضمنا خدا عاقبت ما را با اين لوايح زياده طلبان بخير كند. موفق باشيد .

Yek Irani

فرازهائی از سخنان یکی از فرزندان راستین ایران!! بشود تا روزی ایرانیان اسیر در سرزمین خویش را آزاد گردانم و آنان را به جايگاه‌هاي شهروندی نخستين‌شان بازگرداندم. گند اسلام و مسلمانان پلید را از خاک خسته ایران زمین ریشه کن کنم. بلایی را که بر سر حسین آوردم بر سردمداران حکومت اسلامی روا دارم و با فرزندانشان چون طفلان مسلم رفتار کنم. دیوان و ددان مسلمان را به زنجیر کشم، به گاوان و خران ایران زمین دهسال مرخصی با یونجه دهم و بجای آنان آیات عظام، آقا زادگان، طلاب حوزه های علمیه، پاسداران و بسیجیان را بکار وادارم کویر ایران را با کار آنان سرسبز گردانم. ایرانیان رانده شده از ایران زمین را به کشور مادری برگردنم و عاشقان حسین و شله زرد خوران کاسه لیس بی مقدار را گرد آورده و با اردنگی برای همیشه به کربلا و نجف برانم. الله خدای سیاهی و تبهکاری مسلمانان را از ایران زمین بیرون برانم و در مساجد مسلمانان آموزشگاه های خنیاگیری، دست افشانی و پایکوبی را بر پا سازم باشد تا پرستشگاه عشق ورزان گردد.

آرش كمانگر

به نام خداوند عشق و مهرباني --- جملات ركيك و بي ارزش دشمن ايران و ايراني را از زبان يك به اصطلاح ايراني كه متاسفانه چهره كثيف و شيطاني خود را در پشت نام زيبا و مقدس ايراني پنهان كرده خوانديد اما من به عنوان يك ايراني باغيرت اعلام مي كنم اين شيطان صفتان بي منطق هرگز در سرزمين شيران ايراني ره به جايي نخواهند برد و همانند همه دشمنان ايراني شيعه و انقلابي به زباله داني تاريخ پيوست خواهند شد اين سرزمين سرزمين خداست سرزمين عشق است و سرزمين فرزندان عدالت طلب ترين انسان تاريخ علي (ع) و فرزند حق گسترش مهدي صاحب الزمان (عج) است و تنها يك جمله به اين ديوزه گان زمان : اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگاه توست عرض خود مي بري و زحمت ما ميداري آرش كمانگر

م

کير تو کس خواهر ومادر تو وکساني که دوستشان داري