سيستم بهداشت و درمان کشور بيمار است

هوالمحبوب

با سلام

سيستم درمانی ما بيمار است آنهم سخت خدا مسببين اين بيماری را نيامرزد کسانی که در طول ۲۷ سال گذشته بايد از فرصتها استفاده می کردند اما تنها همتی که کردند طرح خود گردانی بيمارستانها بود

 جان بي‌ارزش بيماران، بازيچه پزشكان!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بازتاب 

پس از سه روز و با بهبودي نسبي مريض، او را به بخش منتقل و پس از مدتي براي تنفس ورزشي به وي دستگاه ويبره برقي وصل كردند كه وصل اين دستگاه، موجب وخامت حال مريض شده و موجب شد كه مريض دوباره به «آي.سي.يو» منتقل شود.

۲۴ ارديبهشت ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۷:۴۷

تعداد بازديد: 5487

كد خبر: ۳۹۱۱۸

 

باز هم سهل‌انگاري‌هاي پرسنل يك بيمارستان در مركز تهران، منجر به درگذشت زن ميانسالي شد كه با انگيزه بهره‌برداري از امكانات پيشرفته اين بيمارستان، ده‌ها كيلومتر را از گرمسار تا تهران پيموده بود.

حميدرضا نجيبي، برادر فاطمه نجيبي كه اكنون بيش از يك سال از مرگ او مي‌گذرد، با اعلام اين مطلب به خبرنگار «بازتاب» گفت، با وجود اين‌كه پزشكي كه به خاطر قصور وي و همكارانش، خواهر وي درگذشته است، پس از ماه‌ها دوندگي و ارائه اسناد و مدارك، مقصر شناخته شده است، تاكنون ديه پرداخته نشده و حتي بيمارستان و افراد خاطي يك عذرخواهي نيز از خانواده متوفي نكرده‌اند و خانواده متوفي که از کارمندان آموزش و پرورش بوده و داراي دو فرزند کوچک مي باشد ، به علت هزينه هاي کلان درماني و بيمارستان با مشکلات مالي عديده روبرو هستند!

وي با اشاره به تصادف خواهرش و انتقال وي به بيمارستان «ب» تهران، اظهار داشت: در طول چند روزي كه خواهر بنده در بيمارستان بود، هر روز يكي از كاركنان بيمارستان از من مي‌پرسيدند كه آيا قادر به تأمين هزينه امشب هستم يا اين‌كه بيمارم را مرخص كنند. با همه اين اوصاف، پس از سه روز و با بهبودي نسبي مريض، او را به بخش منتقل و پس از مدتي براي تنفس ورزشي به وي دستگاه ويبره برقي وصل كردند كه وصل اين دستگاه، موجب وخامت حال مريض شده و موجب شد كه مريض دوباره به «آي.سي.يو» منتقل شود.

به گفته نجيبي، در حالي كه پزشك ارتوپد مدعي بود، تنها كتف مريض شكسته و تحت عمل قرار گرفته، مشخص شد كه چند دنده از دنده‌هاي سينه مريض شكسته است، اما نه تنها وي به اتاق عمل منتقل نشده بلكه حتي عكس راديولوژي نيز از وي گرفته نشده تا شكستگي دنده‌ها مشخص شود و همين امر سبب شده است تا وصل كردن ويبره برقي، حال مريض را بدتر كرده و سرانجام منجر به فوت وي شود. نجيبي با اشاره به اينکه در طول درمان! هزينه هاي اضافي توسط پرسنل بيمارستان با عنوان خدمات ويژه و فوق العاده! از وي گرفته شده است، افزود: دکتر «گ» که مقصر اصلي کشته شدن خواهر اينجانب قصور و سهل انگاري او مي باشد مبلغ کلاني را به عنوان زير ميزي و غير قانوني از من گرفته است ولي در مقابل ، او و همکارانش بديهي ترين خدمات را نيز ارائه نکرده اند .

اين گزارش مي‌افزايد: پس از پيگيري‌هاي فراوان، در نهايت دادگاه جرائم پزشكي بيمارستان و شخص دكتر «گ» را به پرداخت 60 درصد از ديه متوفي محكوم مي‌كند، چرا كه اين پزشك به دليل خارج نكردن تنظيف‌هاي فشاري كه در بيمارستان گرمسار گذاشته شده بود، مقصر فوت مريض دانسته شده است .

گفتني است آقاي دکتر «گ» ، چندي قبل نسبت به حکم دادگاه که تخلفات وي را درست تشخيص داده و او را محکوم کرده بود ، اعتراض کرده و قصد تغيير حکم دادگاه را دارد .

نظرات کاربران :

·    ضمن عرض تسليت به بازماندگان به عنوان يك پزشك ارزو ميكنم روزي فرا رسد كه همه ما دارا و ندار براي درمان به مركزي واحد مراجعه نماييم و هزينه درمانمان را بيمه پرداخت نمايدو ارتباط پولي بين بيمار و پزشك وجود نداشته باشد

 

·    شما چرا به خود اجازه مي دهيد براي يك تخلف .آنهم به قول خودتان 60در صد تقصير مربوط به پزشك چنين تيتري را درج كنيد و به همه جامعه پزشكي توهين كنيد .

 

·    چه خوب است كه سنت پاك و زيباي گذشته كان را حتي اگر به فرهنگ ما تعلق نداشته باشد به ياد آوريم . مدتهاست كه قسم نامه پزشكي كه منتسب به بقراط است در دانشگاههاي پزشكي از سوي فارغالتحصيلان اين رشته قرائت نمي گردد . با اين اوصاف چه انتظاري از جامعه جوان پزشكي مي توان داشت ! ؟

 

·    روي سخنم با شما مسئولين در وزارت بهداشت است. زير ميزي گرفتن - پرداخت حق الزحمه پزشك در مطب و خيلي موارد ديگر در بين پزشكان ما امري عادي شده. برادر اينجانب هفته پيش در يك بيمارستان خصوصي تحت عمل جراحي قرار گرفت تا پلاتيني كه مدتي در پايش بود را در بياورد. وقتي شنيدم كه پدرم براي پرداخت زيرميزي و حق الزحمه به مطب فراخوانده شده كلي متعجب شدم كه اين معضل به بيمارستان هاي خصوصي هم كشيده شده است. از اين بابت شرمسارم كه فكر مي كردم اين مساله فقط در بيمارستان هاي دولتي اتفاق مي افتد

 

·    با سلام . چرا در اينگونه موارد هميشه پزشك را مسؤل ميدانيد. پولي كه براي يك پزشك داده ميشود قسمت ناچيزي از هزينه هاي درماني است و قسمت عمده مبلغ هتلينگ وساير هزينه ها است .چرا با قشر پزشك اينگونه برخورد ميشود. اگر فرزند شما در مدرسه نمره كم بياورد يا رد شود يا به هزار برنامه ناجور ديگر گرفتار شود ، آيا كسي از معلم مربوطه شكايت ميكند .چرا به زير ميزي كه معلمان به عناوين مختلف ( كلاس تقويتي و...) از دانش آموزان ميگيرند كسي گير نمي دهد.

 

·    از مرگ اين بيمار متاسفيم. اميدواريم روزي برنامه ريزي درماني و سازمان پزشكي كشور تا به آن اندازه پيشرفت كند كه هيچ بيماري در زمينه دريافت خدمات پزشكي با مشكل روبرو نشود. در اين مقوله اين پزشكان مقصر اصلي نيستند. بالا بودن هزينه درمان و انكار آن از طرف مسئولين قانون گزار مشكل اصلي است و از همين رو متاسفانه خدمات درماني طبقه بندي مي شود و بيماران متضرر اصلي خواهند بود. گزارش ارائه شده حاوي نكاتي است كه با اصول پزشكي مطابقت ندارد. شكستگي دنده در محدوده كار ارتوپدي نيست بلكه در حيطه كار جراحان عمومي قرار مي گيرد. منظور از دستگاه ويبره برقي مبهم است. بيمار در بخش مراقبتهاي ويژه حتما" راديوگرافي قفسه سينه دارد. اين پانسمان فشاري كجا بوده كه نهايتا" منجر به فوت بيمار شده است؟

 

·    آقاي محترم اوضاع خرابتر از اين حرفهاست كه بخواهيم با اين توجيهات (مربوط به جراح عمومي است )بر آن سرپوش بگذاريم .نمونه ديگر آن بنده هستم كه 5/1 ماه است دچار گمردرد شديد شده ام .نظر چند پزشك متخصص ! را در اين مورد بدانيد:

1-       متخصص جراح ستون فقرات وديسك: ام آر آي بيمار چيز خاصي را نشان نمي دهد.استراحت كنيد .

2-       متخصص ارتوپدي : علت بيماري عصبي است .استراحت كنيد

3-       متخصص طب فيزيكي و توانبخشي : مفصل بغل ستون فقرات مشكل دارد .استراحت كنيد

4-       متخصص ارتوپدي: ديسكهاي متعدد در ام آر آي ديده ميشود .مصرف سيگار از عوامل آن است!استراحت كنيد

5-       يك متخصص ديگر : تارهاي ماهيچه سريني پاره شده ودر محل خونريزي كرده است !استراحت كنيد

6- ....
جالب اينكه تمام آقايان متخصصين از پزشكان معروف تهران هستند كه براي ديدن هركدام چند ماه وقت ويا پارتي درست وحسابي لازم است.

 

·    دقیقاً حال این بازمانده را درک می کنم چون چندی نیست که بخاطر بی توجهی پزشک معالج و ندانم کاریش جان عزیزی را دریکی از این هتل های بیمارستان نما از دست داده ام البته چون مطمئن بودم پزشکان خودشان هیچوقت مقصر نمی شناسند و تازمانیکه در ایران فقط نظام پزشکی تصمیم گیرنده باشد همیشه حق با پزشک است و اطرافیان متوفی هیچ چیز ی نمی فهمند شکایت هم نکردم و فقط به خدا واگذار کردم و در غم عزیزم روز را شب می کنم . ای کاش روزی در ایران رابطه بین کادر درمانی با بیمار رابطه پزشکی اخلاقی وعاطفی باشد نه رابطه پولی .اگرچه پول را میگیرند و ...... و انگار اصلاً اتفاقی نیفتاده .

 

·    از مرگ اين بيمار متاسفيم. اميدواريم روزي برنامه ريزي درماني و سازمان پزشكي كشور تا به آن اندازه پيشرفت كند كه هيچ بيماري در زمينه دريافت خدمات پزشكي با مشكل روبرو نشود. در اين مقوله اين پزشكان مقصر اصلي نيستند. بالا بودن هزينه درمان و انكار آن از طرف مسئولين قانون گزار مشكل اصلي است و از همين رو متاسفانه خدمات درماني طبقه بندي مي شود و بيماران متضرر اصلي خواهند بود. گزارش ارائه شده حاوي نكاتي است كه با اصول پزشكي مطابقت ندارد. شكستگي دنده در محدوده كار ارتوپدي نيست بلكه در حيطه كار جراحان عمومي قرار مي گيرد. منظور از دستگاه ويبره برقي مبهم است. بيمار در بخش مراقبتهاي ويژه حتما" راديوگرافي قفسه سينه دارد. اين پانسمان فشاري كجا بوده كه نهايتا" منجر به فوت بيمار شده است؟

/ 2 نظر / 4 بازدید
بازمانده

ا سلام اين روزا بازم صدايي آشنا به گوشم مي رسه.صدايي از عمق زمان. صداي تير. صداي توپ و خمپاره.صداي الله اکبر زخمي ها.صداي شهادتين مسافراي آسمون. صداي بگوشم بگوشم بي سيم چي ها.صداي غرش شصت هفتادتا هواپيما بالاي سرم.صداي انفجار آرپي جي هاي خودتَرَکان.صداي ويز ويز مگسي ها.صداي آمبولانس هاي بي آژير. صداي پِچ پِچ موتور قايق ها.صداي خِش خِش نيزارها.صداي رگبار. صداي تک تير.صداي شني تانک ها. صداي تِق تِق سوختن نخل ها.صداي هُپ هُپ منورها. صداي هِق هِق بچه هاي آسموني روي شونه هاي همديگه توي شبهاي خاطره انگيز خداحافظي. صداي پر پر زدن چکاوک ها وسط ميدون مين.صداي العفو العفو آسموني ها از توي قبر ها.!! صداي پاي کاروان کاروان اشک در گذرگاه گونه ها. صداي گريه بي صداي مادرها.صداي بلند صبر خواهرها.صداي............... با التماس دعا يا علي يا حسين

سليم

با تشکر از شما به کلبه ما هم سری بزنید